Aarhus39

Aktuelle arrangementer

1. Jenny Valentine - Ungdommens manifest

Rampen I, Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30

10. Lydbøger for viderekomne

Tweenslab/makersspace
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 11:00
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 11:00

11. Aline Sax og Anna Woltz i samtale med Rebecca Bach Lauritsen

Lille Sal Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30
At være helt sin egen - om navne, familier og om at finde det der gør en til noget helt særligt
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30

2. Gideon Samson - Mærk dig ordene!

Rampen II Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30

4. Film: Den lille prins

Æsken, Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30

5. Ævar Þór Benediktsson, Katherine Woodfine and Maria Turtschaninoff i samtale med Manu Sareen

Scenetrappen
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30
Bøger, kaminer og andre mærkværdige døre - fortællinger som porte til andre tider og verdener
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30

6. Tegnerens værksted - 3.- 6. klasse

Dokk1, Udsigten
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 11:30
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 11:30

8. Ozobotter på Eventyr!

Børnelab Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 11:30
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 09:30 – 11:30

14. Lyt, se og smag på sprogene! Maria Parr og Ævar Þór Benediktsson

Scenetrappen Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00

15. Lakridsmanden med Hopspots

Æsken Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 14:00
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 14:00

159. Film: Den lille prins

Æsken, Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00

16. Sarah Engell - hovedperson og fortællerstemme

Lille sal Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00

17. Tegnerens værksted - Udskoling

Udsigten Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 14:00
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 14:00

19. Ozobotter på eventyr!

Børnelab Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:30
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:30

21. Lydbøger for viderekomne

Tweenslab/makersspace
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00

22. Katherine Rundell , Nataly E. Savina

Bibiana Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00
Vildveje til Nangiala – Fantastiske eventyr og bearbejdelse af tab
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00

3. Salla Simmukka, Cornelia Travnicek, Endre Lund Eriksen

Rampen Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00
Sådan opfinder man et køn - om køn, identitet og queer forelskelse
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00

23. Kenneth Bøgh Andersen - Bag om Bøgerne

Rampen Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30

24. Ludovic Flamant og Annelise Heurtier

Lille sal Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30
Mystik, musik og store og små rejser
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30

27. Lydbøger for viderekomne

Tweenslab/makersspace
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 13:30 – 15:00
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 13:30 – 15:00

28. Michaela Holzinger, Elisabeth Steinkellner, Cathy Clement

Bibiana Dokk1
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30
Ud og Hjem igen – om ferier, frihed og kedsomhed
torsdag den 26. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30

30. Anna Woltz - 100 timers mørke

Rampen II, Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30

31. Sanne Munk Jensen, BR Collins, Ana Pessoa

Store sal, Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30
Den tabte uskyld - om næsten at være voksen
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30

32. Sarah Engell, Gideon Samson

Scenetrappen, Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30
At rejse er mange ting - om inspiration, tragedie og humor
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30

33. Lakridsmanden med Hopspots

Æsken Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 11:00
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 11:00

35. Tegnerens værksted 3.- 6. klasse

Udsigten, Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 11:30
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 11:30

37. Stopmotion Film - Workshop

Børnelab Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 11:00
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 11:00

39. Cecilie Eken - Fortællingens grundpiller (skriveværksted)

Tweens lab/Maker space, Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 11:30
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 11:30

40. Laura Gallego og Ana Cristina Herreros

Bibiana Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30
Storbydrømme - om megabyer og jagten på et bedre liv
fredag den 27. oktober 2017, kl. 09:30 – 10:30

41. Inna Manakhova, Nina E. Grøntvedt, Sarah Crossan

Rampen I, Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 10:45 – 11:30
ulykkelige forelskelser, uheldige reaktioner og umulige kroppe
fredag den 27. oktober 2017, kl. 10:45 – 11:30

42. Aline Sax - om karakterer og hemmeligheder

Rampen II
fredag den 27. oktober 2017, kl. 10:45 – 11:30
fredag den 27. oktober 2017, kl. 10:45 – 11:30

43. Arne Svingen - at skrive sjove børn for børn

Store sal, Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 10:45 – 11:30
fredag den 27. oktober 2017, kl. 10:45 – 11:30

44. Finn-Ole Heinrich, Annette Münch

Scenetrappen, Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 10:45
Ingen vej tilbage - om det ukendte, dristige og om at høre til
fredag den 27. oktober 2017, kl. 10:45

47. Salla Simukka - fra idé til færdig historie

Lille Sal Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 10:45 – 11:30
fredag den 27. oktober 2017, kl. 10:45 – 11:30

84. Frida Nilsson

Bibiana v. Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 10:45
fredag den 27. oktober 2017, kl. 10:45

48. Kim Fupz Aakeson - Bøger skal da læses?!

Rampen Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00
fredag den 27. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00

49. Maria Parr and David Machado

Scenetrappen Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00
Ord og fortællinger, der kan lede og hele
fredag den 27. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00

50. Lakridsmanden med Hopspots

Æsken Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 12:00 – 14:00
fredag den 27. oktober 2017, kl. 12:00 – 14:00

51. Tegnerens værksted Udskoling

Udsigten Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 12:00 – 14:00
fredag den 27. oktober 2017, kl. 12:00 – 14:00

54. Sandrine Kao, Victor Dixen

Bibiana Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00
Det indre kompas - om fugle og menneskers trækruter og ikke helt så eksotiske instrumenter
fredag den 27. oktober 2017, kl. 12:00 – 13:00

60. Stopmotion Film - Workshop

Børnelab Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 13:00 – 14:30
fredag den 27. oktober 2017, kl. 13:00 – 14:30

55. Lyt, se og smag på sprogene! Anna Woltz og Katherine Rundell

Rampen 1 Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30
fredag den 27. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30

56. Janne Teller - om Alt, Intet og meget derimellem

Store sal Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30
fredag den 27. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30

57. Endre Lund Eriksen - Den sommer far blev homo

Scenetrappen Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30
fredag den 27. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30

58. Sarah Crossan - Poesien er din

Lille sal Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30
fredag den 27. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30

62. Dy Plambeck, Jana Šrámková og Stefan Bachmann

Bibiana Dokk1
fredag den 27. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30
Bier, markmus og opdagelsesrejser - om at stå på tærsklen til noget nyt, andet og nogle meget mærkeligt
fredag den 27. oktober 2017, kl. 13:30 – 14:30